Miasto Suwałki
Suwałki położone są w północnej części województwa podlaskiego. Powierzchnia Suwałk wynosi 65,24 km² i liczy ono ponad 69 tys. mieszkańców. Przeważająca część miasta znajduje się w północnej części Równiny Augustowskiej, zwanej Obniżeniem Suwalskim. Niewielkie północne fragmenty miasta (Wysoczyzna Szurpił i Krzemianek) oraz północno-wschodnie (Wysoczyzna Szwajcarii i Osinek) należą do Pojezierza Wschodniosuwalskiego.
Suwałki są administracyjnym, handlowym, kulturalno-oświatowym i turystycznym centrum Suwalszczyzny. Położenie geopolityczne miasta w bezpośrednim sąsiedztwie trzech państw: Rosji (Obwód Kaliningradzki), Litwy i Białorusi oraz przy drodze międzynarodowej ViaBaltica wyznacza charakter miasta przygranicznego, dając szansę stania się jednym z ważniejszych w regionie centrów wymiany handlowej.
W granicach miasta występują dwa kompleksy leśne: „Las Szwajcaria" (na północy) oraz „Las Suwalski" (na południu), które są pozostałością dawnej Puszczy Perstuńskiej. Aktualnie na terenie Suwałk znajduje się 30 drzew - pomników przyrody, dominują jesiony wyniosłe oraz kasztanowce i klony zwyczajne. W faunie Suwałk spotyka się zarówno gatunki specyficzne dla terenów silnie zurbanizowanych, jak i również te, które występują wśród pól i na wsi. Kompleksy leśne przylegające do miasta i leżące w jego granicach ułatwiają przemieszczanie się zwierząt w kierunku miasta. Do życia w warunkach zabudowy miejskiej przystosowały się nietoperze, których kilka gatunków stwierdzono w północnej i północnowschodniej części miasta. Przez Suwałki przepływa rzeka Czarna Hańcza. Wody Czarnej Hańczy, zaliczane są do tzw. krainy wód łososiowatych, występują tutaj następujące gatunki ryb: pstrąg potokowy, szczupak, płoć. Suwałki znane są z map pogody, jako najzimniejszy zakątek Polski.
Suwałki prowadzą szeroko rozwiniętą współpracę z organizacjami działającymi w kraju jak i zagranicą. Miasto należy do licznych organizacji krajowych tj.: Związek Miast Polskich, Stowarzyszenie Samorządów Polskich „Euroregionu Niemen”, Forum Samorządowe Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego i Ziemi Sejneńskiej, a także międzynarodowych tj.: Innovation Circle Network, Europejska Fundacja Lasów i Jezior „FONDELF”. Władze miasta prowadzą także ożywioną współpracę z miastami w całej Europie, a mianowicie z miastem Grande-Synthe z Francji, Alytus i Mariampol z Litwy, Notodden z Norwegii, Rezekne z Łotwy, Voru z Estonii, oraz Waren z Niemiec. Na terenie Suwałk działa Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna – jedna z 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce, która ma za zadanie ułatwić rozwój drobnej przedsiębiorczości. Udziałowcami strefy są Skarb Państwa, oraz samorządy miast Suwałki, Ełk i Gołdap.
Rozwijający się w Suwałkach przemysł rolno-spożywczy bazuje na lokalnej bazie surowcowej, dzięki czemu wyroby są wysoko cenione nie tylko w kraju, ale także za granicą. Wiodącym odbiorcą mleka z Suwalszczyzny jest Spółdzielnia Mleczarska "SUDOWIA" w Suwałkach. Istotną rolę w przetwórstwie rolno-spożywczym pełni przedsiębiorstwo "Animex Grupa Drobiarska" Sp. z o.o. Zakład ten należy do światowej czołówki w produkcji zdrowej i bezpiecznej żywności najwyższej jakości i jest jednym z najnowocześniejszych przedsiębiorstw w branży drobiarskiej w Polsce. Silną gałęzią gospodarki w Suwałkach jest także sektor drzewny - głównie tartaczny i meblarski – firmy „T&R ZIARKO” Fabryka Mebli oraz „Meblet”.
W Suwałkach funkcjonują 4 zasadnicze szkoły zawodowe, 8 techników dla młodzieży, 6 liceów ogólnokształcących, 2 licea profilowane oraz 13 szkół policealnych. W mieście prowadzone są międzyszkolne grupy nauki języka litewskiego, do których uczniowie uczęszczają w ramach zajęć pozalekcyjnych. Miasto daje również możliwość kształcenia na poziomie wyższym, zarówno w szkołach państwowych oraz niepaństwowych.
Opracowanie własne na podstawie:
- http://www.um.suwalki.pl/
- http://www.powiat.suwalski.pl/
- http://stat.gov.pl/
- http://ww6.tvp.pl/4512,20050718226515.strona
- http://mpopowski.w.interia.pl/suwalki/suwalki.htm
- „Strategia Zrównoważenia Rozwoju Miasta Suwałki do roku 2020”
Z ogromną satysfakcją informujemy Państwa, że na stronie internetowej "Obserwatorium" uruchomiono nową formę prezentacji danych statystycznych. Dotychczasowy sposób wizualizacji wskaźników charakteryzujących województwo podlaskie zmieniono zgodnie z Państwa sugestiami (m. in. zgłoszonymi w ankiecie oceniającej stronę "Obserwatorium").Na nowej stronie internetowej www. sai.bialystok.pl w zakładce "Wizualizacja Wskaźników" znajdziecie Państwo graficzną prezentację danych za okres od 2004 r. do 2008 r. w podziale na kategorie:
- Gospodarka
- Rynek Pracy
- Edukacja
- Opieka Społeczna
Nowe narzędzie wizualizacji danych umożliwia dopasowanie generowanych map i wykresów do Państwa indywidualnych potrzeb poprzez dobór kolorystyki oraz umożliwienie ich zapisu i wydruku.Informujemy, że wizualizacje w postaci map, tabel i wykresów, które zastąpiono nową formą prezentacji danychdostępne są w archiwum "Podlaskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych" i można je otrzymać pisząc na adres mailowy: obserwatorium_info@wup.wrotapodlasia.pl
Kliknij na poniższy przycisk, aby przejść do zakładki "Wizualizacja Wskaźników"