Przejdź do treści

Informacje dla mediów

Bieżąca informacja o sytuacji na rynku pracy województwa podlaskiego wraz z analizą doniesień prasowych o wydarzeniach społeczno-gospodarczych w regionie

 

Informacja dotyczy sytuacji w województwie podlaskim we wrześniu 2012 r.  i została  opracowana na podstawie:

  • danych statystycznych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku,
  • analizy doniesień prasowych zamieszczanych na stronie, www.obserwatorium.up.podlasie.pl, w zakładce Media o sytuacji w regionie.

 

Rynek Pracy (opracowano na podstawie informacji statystycznych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku):

Zmiany stanu bezrobocia w ciągu ostatniego roku prezentuje wykres 1. Najwyższy poziom bezrobocia dotyczył pierwszego kwartału 2012r., po czym w kolejnych miesiącach II kwartału notowano systematyczne spadki. Koniec III kwartału przyniósł spadek liczby bezrobotnych o 279 w por. do sierpnia br. ale wzrost o 2,6 tys. w relacji do września poprzedniego roku. W końcu tego miesiąca zanotowano 64 719  bezrobotnych.

Wykres prezentujący liczbę zarejestrowanych bezrobotnych

Wykres 1. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych

 Wykres prezentujący zmiany w poziomie bezrobocia na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Wykres 2. Zmiany w poziomie bezrobocia w województwie podlaskim

Spadkowi bezrobocia towarzyszyły inne pozytywne zjawiska na rynku pracy. Należy do nich większy popyt  na pracę, przejawiający się w liczbie ofert pracy zgłaszanych przez pracodawców. We wrześniu 2012r. powiatowe urzędy pracy dysponowały ponad 2,3 tys. ofertami pracy i aktywizacji zawodowej, co oznacza zwiększenie ich liczby aż o 792 oferty w relacji do poprzedniego miesiąca oraz o 836 w relacji do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wzrost liczby propozycji zatrudnienia w porównaniu z sierpniem 2012r. dotyczył głównie ofert subsydiowanego zatrudnienia (zwiększenie o 764 oferty). Wzrost liczby ofert zanotowano również w przypadku niesubsydiowanych miejsc pracy (zwiększenie o 28 ofert w relacji do ub. miesiąca i o 15 w stosunku do września roku ubiegłego).

 Wykres prezentujący wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej w województwie podlaskim

Wykres 3. Wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej bezrobotnych w województwie podlaskim

We wrześniu 2012r.  zanotowano wzrost liczby podjęć pracy. Z tego powodu wyłączono z ewidencji urzędów pracy blisko 3,4 tys. osób, tj. o ok. 1,2 tys. osób więcej niż w sierpniu br. Podjęcia pracy zarówno subsydiowanej, jak i niesubsydiowanej zwiększyły się – odpowiednio o 217 i 972. W przypadku programów aktywizacji zawodowej, znaczny wzrost liczby uczestników odnotowano w odniesieniu do staży (wzrost o 1036 osób w por. do ub. miesiąca), które podjęły 1218 osóob. Zwiększyła się też liczba osób podejmujących szkolenia – o 108 w stosunku do ub. miesiąca.

 Wykres prezentujący podjęcia pracy

Wykres 4. Podjęcia pracy

Przyczyny wyrejestrowywania bezrobotnych we wrześniu 2012 r. prezentowały się następująco:

  • podjęcia pracy – 44,4% wyłączeń,
  • rozpoczęcie udziału w aktywnych programach rynku pracy (szkolenia, staże, przygotowanie zawodowe dorosłych, prace społecznie użyteczne, kontrakt socjalny, indywidualny program zatrudnienia socjalnego) – 19,8% wyłączeń,
  • niepotwierdzenie gotowości do podjęcia pracy – 21,3 % wyłączeń,
  • pozostałe powody (odmowa przyjęcia propozycji pracy, dobrowolna rezygnacja ze statusu bezrobotnego, podjęcie nauki, osiągnięcie wieku emerytalnego i inne) – 14,5% wyłączeń.

Wykres prezentujący przyczyny wyrejestrowań z ewidencji bezrobotnych

Wykres 5. Przyczyny wyrejestrowań z ewidencji bezrobotnych

 

  SKRÓT DONIESIEŃ PRASOWYCH

 Rynek pracy

Podlaskie przedsiębiorstwa zwalniają pracowników, a ofert zatrudnienia jest coraz mniej

W ostatnim czasie do Urzędów Pracy trafiły powiadomienia z czterech zakładów o zamiarze zwolnień grupowych. Do końca 2012 roku pracę w naszym regionie straci ponad 250 osób. Ostatnie zgłoszenia dotyczą około 70 pracowników. W sumie od początku roku 25 zakładów pracy zgłosiło chęć zwalniania około 600 zatrudnionych w ramach zwolnień grupowych. 340 osób już straciło etaty. Pozostali podzielą ich los prawdopodobnie do końca tego roku. O pogarszającej się sytuacji na rynku pracy decyduje również coraz mniejsza liczba ofert zatrudnienia jakie spływają do urzędów. Taka tendencja trwa od kwietnia. Oferty pracy w Urzędach Pracy to tylko część zgłaszanego zapotrzebowania na nowych pracowników. Wiele firm szuka takich ludzi na własną ręką. Według ostatnich danych na terenie województwa Podlaskiego w Urzędach Pracy zarejestrowanych było prawie 65 tys. osób bez pracy.

Będą nowe miejsca pracy w regionie

Dzięki pomysłom podlaskich przedsiębiorców przybędzie prawie sto nowych miejsc pracy. Kolejne podlaskie firmy otrzymają dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego zdecydował się wesprzeć projekty, które znalazły się na liście rezerwowej po niedawno rozstrzygniętym konkursie w ramach wsparcia inwestycyjnego przedsiębiorstw. Teraz dotacje otrzymają: Polbud (uzupełnienie brakującej kwoty dotacji), Tom-Par, Plum, Alex, Star-Krusz, Pol-Foods, Protasiewicz, ProOgród, AMDG, Kotniz, Białostocka Fabryka Okien oraz Zakład Stolarski Tadeusz Waszczuk (dotacja w niepełnej kwocie). Dzięki temu wsparciu z RPO w naszym regionie przybędzie prawie setka nowych miejsc pracy. Całkowita wartość tych przedsięwzięć to prawie 40 mln zł. Dofinansowanie to ponad 15 mln zł. 

350 osób zatrudni NIBE-BIAWAR w podstrefie SSSE firma NIBE-BIAWAR, która kupiła 5,3-hektarową działkę w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Miasto rozstrzygnęło właśnie przetarg na sprzedaż tej nieruchomości. NIBE-BIAWAR, produkujący elektryczne podgrzewacze do wody, pompy ciepła i kolektory słoneczne, był jednym oferentem. Firma zapłaci za działkę ponad 7,5 mln złotych, czyli o 2 tysiące złotych więcej od ceny wywoławczej. Do sprzedaży są jeszcze dwie działki. Podstrefa Białystok ma około 30. hektarów. Niedawno oficjalnie został tam otwarty pierwszy zakład produkcyjny firmy Masterpress z Olsztyna. Trwa budowa drugiego zakładu przez białostocką firmę Bianor. Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna to sześć podstref: Suwałki, Grajewo, Białystok, Ełk i Gołdap oraz Małkinia Górna. Trwają przygotowania do powołania podstrefy w Łomży. 

 Prawie dwukrotnie wzrosły należności niewypłacone przez podlaskie firmy pracownikom

138 milionów złotych - tyle według danych jakie zebrał Główny Inspektor Pracy wynoszą w całej Polsce na koniec sierpnia zaległości płacowe pracodawców wobec pracowników. Okręgowy inspektorat Pracy w Białymstoku przeprowadził ponad 2,5 tys. kontroli u ponad dwóch tysięcy stu pracodawców. Wystawiono nakazy zapłaty na kwotę ponad 7 milionów 105 tys. złotych. Tak duża kwota oznacza blisko 90 procentowy wzrost zaległości w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Wówczas zaległości wynosiły blisko 3 mln 900 tys. złotych. Tak jak w 2011 roku decyzje administracyjne dotyczące zaległych wypłat inspektorzy podjęli wobec blisko 50 podmiotów gospodarczych na terenie województwa podlaskiego. Powodów takiej sytuacji należy upatrywać w pogarszającej się sytuacji gospodarczej, zatorach płatniczych między przedsiębiorstwami. Zdarzają się czasem takie przypadki, gdzie pracodawcy korzystają z okazji jaką jest trudna sytuacja na rynku i celowo wstrzymują wypłaty mimo posiadanych środków, po to by te pieniądze wykorzystać w inny sposób

Kolejki po zasiłki w Białymstoku

Od listopada zmienia się próg dochodowy. Zasiłki dostaną ci, których dochód na osobę w rodzinie jest niższy niż 539 złotych, do końca października to 504 złote. Obecnie zasiłki rodzinne pobiera w Białymstoku 10 tysięcy rodzin. 

 Galeria Biała: Ludzie tracą pracę. Centrum handlowe czekają zmiany

W Galerii Biała kończą się 5-letnie umowy z najemcami. Pracownicy sklepów obawiają się że, z dnia na dzień stracić pracę. Na razie nie wiadomo jednak, które sklepy zostają, a które będą likwidowane.

Zarabiamy ponad 580 złotych mniej od średniej krajowej

Według najnowszych lipcowych danych, mieszkaniec województwa podlaskiego zarabia o ponad 580 złotych mniej niż wynosi średnia krajowa. Ten dystans od dziesięciu lat nie był tak duży. W 2002 roku od średniej krajowej płacy podlaskie średnie wynagrodzenie dzieliło 390 złotych. I różnica ta, choć rosła z roku na rok, to jednak coraz wolniej. Przykładowo w 2002 roku nasza płaca stanowiła 82,94 proc. średniej krajowej, ale już w 2010 roku przekroczyła 85 proc. W 2012r. wskaźnik ten jest o procent niższy.

Gospodarka

Nadal nie wiadomo, jaki będzie los PMB

Wierzyciele PMB do wczoraj mieli czas na zgłaszanie swoich roszczeń wobec spółki sędziemu komisarzowi. Minęły już ponad trzy miesiące od ogłoszenia przez sąd upadłości układowej zakładu. Teraz czas na negocjacje władz spółki z wierzycielami. Nie ma więc pewności, jaka będzie dalsza przyszłość przedsiębiorstwa.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny zebrał firmy do pracy

Trzynaście firm będzie mogło rozpocząć działalność w Inkubatorze Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Reprezentują szeroko rozumianą branżę IT, czyli m.in. grafikę komputerową, telekomunikację, elektronikę. Park ogłosił też już zasady wynajmu powierzchni biurowych w Centrum Technologicznym, czyli drugim budynku parku. O miejsce w nim mogą się starać firmy prowadzące działalność innowacyjną. 

Nowe inwestycje w Berżnikach

Gmina Sejny przygotowuje się do kolejnego etapu budowy kanalizacji w kilku miejscowościach i budowy oczyszczalni ścieków przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Berżnikach. Inwestycje będą kosztować 1,5 mln złotych. Jest dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace mają się rozpocząć wiosną przyszłego roku. Wodociąg Berżniki – Berżołowce oraz Folwark – Berżniki – Dubowo będzie miał 9,5 kilometra. To dalszy etap wodociągowania gminy. Gmina wybuduje również dwa zbiorniki wyrównawcze przy Stacji Uzdatniania Wody w Berżnikach. Chodzi o to, by magazynować wodę, której coraz częściej brakuje m.in. rolnikom. Jeszcze jedną inwestycją za te same pieniądze będzie budowa indywidualnej oczyszczalni ścieków przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Berżnikach, co jak mówi Józef Januszanis jest w gminie normą. Wszystkie siedziby OSP mają już takie oczyszczalnie. Wszystko będzie kosztować 1,5 mln zł. 900 tysięcy złotych wsparcia gmina otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego. 

 Marszałkowie podzielili kasę

12 podlaskich firm otrzyma dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój tych przedsiębiorstw. Dzięki zastrzykowi gotówki powstaną nowe miejsca pracy. Szacuje się, że w firmach, które otrzymały dofinansowanie, zatrudnione zostaną w sumie 94 osoby. Marszałkowie zdecydowali też o finansowym wsparciu dla podlaskich szpitali. 198 tys. złotych otrzyma szpital wojewódzki w Łomży. Pieniądze zostaną przeznaczone na roboty budowlano – instalacyjne. Dotację w wysokości 204 tysięcy złotych otrzyma natomiast szpital wojewódzki w Suwałkach. Tam pieniądze trafią na remont dachów. 

 Przybędzie atrakcji turystycznych w Augustowie. Nowe inwestycje

Realizację projektu "Rozbudowa infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej w strefie Kanału Augustowskiego na terenie miasta Augustów" wesprze 9,8 mln unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt przewiduje m.in. budowę kilometrowej ścieżki pieszo-rowerowej nad Kanałem Bystrym w Augustowie, która połączy się z już istniejącymi takimi ścieżkami.

Instal otworzy nowy zakład koło Białegostoku

Unia Europejska wyłożyła na fabrykę 18 milionów złotych, całość kosztuje aż 50 milionów złotych. Połowa produkcji fabryki będzie przeznaczona na eksport. W Koplanach koło Białegostoku zostanie otwarta fabryka konstrukcji stalowych Instalu  Białystok. W zakładzie docelowo zatrudnienie znajdzie około 180 osób.

Czeremcha. Nowa inwestycja Nasycalni Podkładów

Nasycalnia Podkładów w Czeremsze otwiera nowoczesne centrum komputerowego sterowania urządzeń do obróbki drewnianej nawierzchni kolejowej. Obecnie w czeremszańskiej nasycalni zatrudnionych jest 72 pracowników. Mimo kryzysu, firma znakomicie się rozwija. Spory w tym udział ma eksport. Firma produkuje także słupy teletechniczne, energetyczne i chmielowe.

 Augustów zmieni się dzięki unijnym pieniądzom

Są unijne pieniądze na inwestycje w Augustowie. Do 2014 roku powstaną tam: trasa do narciarstwa biegowego, ścieżki rowerowe, będzie też przebudowany park. Projekt jest wart ponad 13 mln zł, z czego prawie 10 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego. Augustów chce przyciągać nie tylko miłośników nart wodnych, ale także "biegówek". Trasa do narciarstwa biegowego postanie nad Kanałem Bystrym. Śnieg zapewnią kupione w ramach projektu armatki. Oprócz trasy narciarskiej powstaną nowe ścieżki rowerowe, a w parku staną nowe ławki - przy pomniku budowniczych Kanału Augustowskiego, obok odnowionych alejek.

Białystok. Inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne za ok. 144 mln zł

Inwestycja jest realizowana dzięki dotacji UE. Wszystkie prace mają być gotowe do końca czerwca 2013 r. Łącznie zmodernizowanych i wybudowanych zostanie 60 km sieci kanalizacyjnej, 42 km wodociągowej, 10 km kanalizacji deszczowej. W wyniku tych inwestycji z sieci kanalizacyjnej będzie mogło korzystać 5,4 tys. nowych mieszkańców, a z wodociągowej 1,4 tys. osób. 67 proc. wartości projektu to pieniądze unijne. Chodzi o inwestycje m.in. w Dojlidach, Dojlidach Górnych, Zawadach na osiedlach: Dziesięciny, Białostoczek, Jaroszówka, ale też Nowe Miasto, Wygoda, Piasta, Starosielce. Prace trwają jeszcze w centrum miasta, m.in. na Bojarach.

 Podlaski Promostal z unijnym certyfikatem

Promostal z Czarnej Białostockiej jest jednym z pierwszych polskich producentów konstrukcji stalowych, który spełnił unijne wymagania prawne dotyczące wprowadzania na rynek europejski swoich wyrobów. Umożliwia to wdrożony i certyfikowany system Zakładowej Kontroli Produkcji.  Obowiązek wdrożenia takiego systemu nakłada na producentów konstrukcji stalowych unijna dyrektywa. Zgodnie z jej wytycznymi - po 1 lipca 2014 roku obrót konstrukcjami stalowymi i aluminiowymi bez wdrożenia i certyfikacji systemu ZKP będzie niezgodny z prawem unijnym i krajowym. Producenci, którzy nie zdążą w tym terminie przejść pozytywnie procedury certyfikacyjnej, nie będą mogli produkować ani dostarczać konstrukcji stalowych na żadną budowę w Unii Europejskiej. Okazuje się jednak, że - zwłaszcza na rynku podlaskim - nie zrobiła tego większość firm z tej branży.

Chcemy inwestować w odnawialne źródła energii 

O dofinansowanie z Unii Europejskiej na ten cel starają się zarówno samorządy jak i przedsiębiorcy. W sumie zgłoszono 45 projektów wartych prawie 360 mln zł. Dofinansowanie wynosi ponad 172 mln zł. Dotacje wesprą przedsięwzięcia takie jak: kupno urządzeń do produkcji oraz przesyłu energii ze źródeł odnawialnych, kupno nowoczesnych technologii potrzebnych do jej wykorzystania czy budowy sieci energetycznej służącej dystrybucji, uzyskanej z alternatywnych źródeł, energii elektrycznej i cieplnej.

Firmy zarobiły o jedną trzecią mniej niż przed rokiem

Do znacznie gorszych wyników finansowych polskich przedsiębiorstw przyczyniły się przede wszystkim zbyt szybko rosnące koszty – wynika z opublikowanego raportu NBP. Niższe zyski oraz obniżenie rentowności odnotowała większość branż, a przede wszystkim budowlana, która od początku tego roku generuje straty. Raport „Sytuacja finansowa przedsiębiorstw w II kwartale 2012 roku." wykazuje, że choć sytuacja się pogarsza, płynność finansowa firm nadal uznawana jest za bezpieczną. Firmy ograniczają bowiem inwestycje, zwłaszcza krótkoterminowe. Spadek nowo rozpoczynanych inwestycji jest bardzo wysoki – największy od 2009 roku. Budżety przedsiębiorstw są aż o 10,5 proc. niższe niż w roku minionym.

Edukacja

Ponad połowa maturzystów nie poprawiła matury. Repetę zdało jedynie 43,5 proc. W Podlaskiem do poprawkowej sesji maturalnej przystąpiło 1279 osób. Ponad połowie z nich nie udało się poprawić wyników. Przy drugim podejściu pomyślnie egzaminy zdało zaledwie 557 osób. 43,5 proc. - tylko tylu poprawkowiczom udało się zaliczyć drugi egzamin. To wynik gorszy niż ten przed rokiem. Wówczas na 1938 poprawkowiczów zdało 1032, co daje 53,3 proc. Egzaminy w terminie poprawkowym (w sierpniu) mogli zdawać ci maturzyści, którzy w maju przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej - a nie zdali jednego z nich. Nie zdali, czyli nie zdobyli wymaganych 30 proc. punktów.

 Wyniki badań i analiz

Tylko co piąty pracownik chce zmienić firmę

Pomimo utrzymującego się wysokiego bezrobocia i braku znaków poprawy sytuacji ekonomicznej na świecie liczba spływających do firm CV drastycznie spada. Aż 80 proc. pracowników największych firm na świecie w ciągu najbliższego roku nie zamierza zmieniać pracy. Nie oznacza to jednak, że są zadowoleni ze swojej kariery zawodowej. Z drugiej strony, pracodawcy w dalszym ciągu mają problemy ze znalezieniem wysoko wykwalifikowanych specjalistów, szczególnie na stanowiska techniczne. By zatrzymać tych, z których są zadowoleni, firmy muszą umiejętnie rozwijać ich talenty, dbać o liderów i kulturę organizacyjną - to najważniejsze wnioski z globalnego badania „Talent Edge 2020: Surveying the talent paradox from the employee perspective" opublikowanego przez firmę Deloitte oraz Forbes Insights.

Opracowanie:

Marta Sosnowska

Informacja o wiadomości:

Dodany przez: Edyta Dąbrowska (2012-10-17 13:03:16)

Ostatnia modyfikacja: Krzystof Zdanewicz (2015-06-05 11:10:33)

Zaakceptował: Krzystof Zdanewicz (2015-06-05 11:10:33)

Wróć do listy

Dodatkowe opcje

Zeskanuj kod